Türkiye'nin Hatıra Defteri

Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan ve 1,5 yılda tamamlanan “Türkiye’nin Hatıra Defteri” belgeselinde, Türk sinemasının birbirinden değerli sanatçılarının da emeği bulunuyor.

 

Türkiye’nin Hatıra Defteri Aralandı…

Türkiye Cumhuriyeti’nin 85. Yılı’na armağan etmek üzere Nebil Özgentürk'ün hayata geçirdiği “Türkiye’nin Hatıra Defteri”, 14 ünlü yönetmenin 14 kısa filmiyle zenginleşen farklı bir belgesel.

 

Bir kültür hizmeti olarak, Nebil Özgentürk’ün genel yönetmenliğinde hazırlanan “Türkiye’nin Hatıra Defteri” belgeseli, 85 yıllık Cumhuriyet tarihinde toplumsal hafızamızda iz bırakan dönüm noktalarını ve bu dönemlerin ardındaki su yüzüne çıkmamış insan öykülerini aktarmak amacıyla hazırlandı.

Türkiye tarihinin siyasi, iktisadi ve kültürel yaşamdaki özel olaylarına ışık tutmayı amaçlayan belgesel, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine de sahip. 85 yıllık zaman dilimini ele alan bir çalışmanın bugüne kadar hayata geçirilmediğini belirten Nebil Özgentürk, bu belgeseldeki temel farklılığın, belgesel bölümlerin 14 ünlü yönetmenin kısa filmleriyle zenginleştirilmesi olduğunun altını çizdi.

Özgentürk “Bu kısa filmler yine Türkiye’nin yaşadığı, görüp geçirdiği kimi olayları sinema tadında aktarıyor. Öte yandan diğer belgesellerden farklı olarak ansiklopedik tarih anlatmak yerine çarpıcı ve seyredilir bir format sunarak, 85 yılı özetliyoruz. Diğer belgeseller bir konuya odaklanırken, biz ‘Türkiye’nin Hatıra Defteri’nde, 1 bölümde 100 ayrı öyküyü ayrıntılarıyla anlatıyoruz” dedi.

 

Rakamlarla Türkiye’nin Hatıra Defteri...

Belgeselin kısa filmlerinde yaklaşık 100 kişi rol aldı,

Gizli ve görünmez kahramanlar dahil 1000 kişi çalıştı,

Belgesel ve kısa filmlerin çekimi toplam 200 mekanda gerçekleştirildi,

Montajı dahil 1,5 yılda tamamlandı,

Belgeselin öyküleri Cumhuriyet coşkusu, tek parti, çok parti, ikinci savaş, Kore Harbi, darbeler, depremler, kültürel ve sanatsal dönüşümler, bilgisayar yılları, siyah beyaz ekran yılları, renkli ekran yılları ve AB’ye ilk başvuru gibi konularda hazırlandı,

Röportajlar, tanıklar, kitaplar, görüntüler, el değmemiş belgeler, sümen altı raporlar, canlı tanıklar ve danışman ekip sayesinde öyküler oluşturuldu.

 

Türkiye’nin Hatıra Defteri’ne Emeği Geçenler

Belgesel Ekibi

Genel Yönetmen ve Hazırlayan: Nebil ÖZGENTÜRK

Yönetmen:  Cem HAMULOĞLU

Genel Koordinatör: Melda DAVRAN-Alican SEKMEÇ

Yazım Grubu: Nebil ÖZGENTÜRK, Alican SEKMEÇ, Melda DAVRAN, Berat GÜNÇIKAN

Metin Yazarı: Nebil ÖZGENTÜRK

Kurgu: Yiğit Gülo ARSLAN 

Yönetmen Yardımcısı: Defne KIRMIZI

Yapım Koordinasyon: Emek DURMUŞ,  Aslan Tayfun ALKAN

Yönetmen Asistanları: Arzu DİZMENCİ, Burcu İPEK

Kamera: Vedat YILMAZ

Yapım Asistanları: Selin DÜYEN, Gülenay AKYOL                  

 

Sanat Ekibi

Seslendiren: Cüneyt TÜREL

Müzik: Ali OTYAM

Çizgi film ve desenler: Musa KART

Cumhuriyet Kuruluş Senfonik Beste: Fazıl SAY

Belgesel Anons Seslendirme: Çetin TEKİNDOR

Belgesel Final Şarkısı (Yorum): Sezen AKSU

Danışman: Sunay AKIN

Kaynak-Araştırma: Emin KARACA- Necip SARICI

 

Kısa Filmlerin Yönetmenleri:

Halit Refiğ, Şerif Gören, Ali Özgentürk, Sinan Çetin, Mustafa Altıoklar, Çağan Irmak, Abdullah Oğuz, Rutkay Aziz, İrfan Tözüm, Ömer Faruk Sorak, Zülfü Livaneli, Tomris Giritlioğlu, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan.