Nebil Özgentürk

      Adana'da doğdu.. Ortaöğrenimini Adana'da tamamladı.. Ege Üniversitesi'nde İşletme Fakültesi'ni bitirdi.. Üniversite yıllarında şiir ve yazıya merak saldı..Yine İzmir'de yedek subaylık eğitiminin ardından Günaydın gazetesi İzmir bürosunda muhabir olarak çalışmalara başladı..

Siyasi liderlerin, başbakanların ege gezilerini izledi.. Önce Sabah Gazetesi İstanbul merkezine transfer oldu.. Tüm bu gazetecilik çalışmaları sırasında Anadolu'yu bir baştan bir başa dolaştı..pek çok siyasi lider ve siyasi olayları gözlemleyip röportajlar kaleme aldı..

Türkiye'nin kanayan yarası sayılan “Kürt Sorunu” çerçevesinde yıllar boyu Siirt'ten Diyarbakır'a, Şemdinli'den Ağrı'ya ve Türkiye'nin batısındaki pek çok kente kadar olayları yerinde izledi.. Romanya’dan Abhazya’ya ve Körfez Savaşı’na kadar savaş muhabirliği de yaptı..  

1990 yılında Sabah Gazetesi'nde röportaj köşe yazarlığına başladı... Köşe yazıları “Bir Yudum İnsan, Unutulmayanlar bir de Yıllar ve Yüzler ismiyle kitaplaştı.. 1996 yılında başladığı Bir Yudum İnsan belgeselleri de  tam 10 yıl sürdü.. (Atv, Cnn Türk kanallarında..) Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Sunay Akın'la Yaşamdan Dakikalar programını yaptı.. 8 yıl sürdü.. Toplamda bine yakın televizyon programına imza attı.. Her biri biner dakikalık olan Türkiye'nin Hatıra Defteri ve Sanatımızın Hatıra Defteri belgeselleri de çok ses getirdi.. Kenan Işık’ın sunduğu “Dünya Bir Oyun Sahnesi ve Ferhat Göçer'in sunduğu “Güzel Şeyler”i( kültür sanat programları) hazırlayıp yönetti..

Belgeselleri arasında Yaşar Kemal'den Sezen Aksu'ya, Zülfü Livaneli'den Zeki Müren'e, Can Yücel'den Orhan Pamuk'a kadar bir dizi kültür sanat adamlarının hayat öyküsü var.. Bu arada Can Dündar’la ortak “İstanbul’un Entelektüel Tarihinden Tanıklıklar belgeselini yaptı..Bunların yanı sıra kurumsal belgeseller ve kent belgeselleri de yaptı..

Yayınlanmış 20 kitabı var.. Toplamda 140 ödüle sahip. En son yaptığı belgesel Asırlık Yüzler adını taşıyor.. Yüz yaşını aşmış insanların hem tanıklıklarını hem de sağlıklarını içeriyor.. Can Dündar ve Coşkun Aral ile birlikte BİZ Kültür Yolcuları adlı belgeseli yaptı... Yine Kültür Yolcuları olarak Küba belgeselininin yapımına devam etmekte...